YGS Sonuçları Açıklandı! Peki Ebeveynler Nasıl Davranmalı?

Uzun ve zorlu bir maratonun ardından üniversite sınavının ilk basamağı olan YGS bitti ve sonuçları açıklandı. Peki ebeveynlerin tutumu nasıl olmalı…

 

  • Çocuğunuzu başkalarıyla kıyaslamayın. Unutmayın ki herkes ayrı bir bireydir. Siz küçükken durum nasıldı? aileniz “bak Ayşe teyzenin kızına/oğluna nasıl çalıştı sende çalışsaydın yapardın” cümlesini duyunca ne hissettiğinizi hatırlayın!

 

  • Kazanamaması dünyanın sonuymuş gibi davranmayın. Çocuğunuzun ergenlikte olduğunu ve ergenler için küçücük bir konunun bile ne derece büyük olabileceğini unutmayın.

 

  • Anksiyeteyi tetikleyici cümleler kurmayın. Çocuğunuz karamsarlığa kapılırsa, hayata bakış açısı değişirse artık tek sorun üniversite sınavı olmaktan çıkar ve yetişkinlik zamanlarını da etkileyecek yepyeni problemlere kapı açarsınız.

 

  • Yargılayıcı bir dil kullanmayın.en önemli nokta çocuğunuza, onu ne olursa olsun sevdiğinizi hissettirin. Sizin çocuk arasındaki sevginin koşulsuz bir sevgi bağının olduğu çocuğa hissettirin.

 

 

Hepimiz çocuklarımızın iyi bir geleceği olsun isteriz. Hiçbir ailenin düşüncesi çocuklarını demoralize etmek değildir fakat üzüntü ve öfkenizi birleştirerek söyleyeceğiniz her sözün depresyon, sınav kaygısı, panik atak, intihar eğilimi vs. gibi bambaşka sorunlara yol açabileceğini unutmadan hareket etmek gerekir!